fbpx

Kurs o spowiedzi

Spowiedź Święta
-skarb czy udręka?

Kurs: Spowiedź Święta

Jezus porównuje Królestwo Boże do skarbu ukrytego w roli. Nawiązuje do zwyczaju w starożytności, gdy kosztowności umieszczano w glinianym naczyniu i zakopywano z dala od domu, najczęściej na polu, aby nie padły łatwym łupem agresora czy najeźdźcy. Gdy ktoś natrafił na taki, zapomniany już, skarb wielkiej wartości, po kimś kto już nie żył lub na który natrafił niespodziewanie – cieszył się niewymownie. 

Jezus i nas zachęca do odkrywania skarbu, który jest zapomniany, niedoceniany, ukryty gdzieś głęboko. Przedmiotem starań o odkrycie skarbu Królestwa Bożego, które jest być może  głęboko ukryte w naszym życiu na skutek sakramentu Chrztu świętego, może być wiele rzeczy. Stąd np. tytuł książki o. Alfreda Cholewińskiego SJ – Chrześcijaństwo ponownie odkrywane. Autor, biblista rozmiłowany w Piśmie Świętym i zafascynowany jego mocą przemiany Starego w Nowego Człowieka na wzór Chrystusa, odkrywa ponownie Chrześcijaństwo przez poznanie Słowa Bożego – Biblii – zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Ja chciałbym zaproponować zajęcie się bardziej szczegółowym tematem, bardzo praktycznym. Odkryjmy na nowo SPOWIEDŹ ŚWIĘTĄ.

Dla kogo jest ten kurs? Dla każdego, kto chciałby lepiej się lub kogoś spowiadać. Dla kogoś, kto nie boi się wyzwań i odkrywania swojego sposobu funkcjonowania, aby samemu funkcjonować lepiej i innym w tym dopomóc.

Wchodzisz w to?

Forma zajęć

Zajęcia będą się odbywać raz w miesiącu, on-line. Po modlitwie i wprowadzeniu będziemy dzielić się i omawiać poszczególne zagadnienia. Ponieważ materia spowiedzi św. jest delikatna i wymaga dyskrecji, gdyż dotyczy bardzo wrażliwej strony naszej – i innych – osobowości i duchowości, koniecznym nastawieniem jest szacunek wobec każdej osoby uczestniczącej, wolność w dzieleniu się – lub NIE - doświadczeniami i przekonaniami, oraz konieczność dyskrecji. Nikt z nas nie czułby się gotowy do zawierzenia swoich spraw dotyczących sanktuarium naszej duszy i relacji duchowych i emocjonalnych z Bogiem i bliźnimi bez silnego przekonania, że jego/jej dyskrecja jest zapewniona i niepodważalna. Mamy okazję ćwiczyć się w zachowywaniu tajemnicy spowiedzi. Oprócz tego będą zadania domowepomocne w przygotowaniu się ostatecznie do spowiedzi generalnej / jeśli ktoś będzie chciał/, oraz do regularnego korzystania z sakramentu pojednania i pokuty.  

Program zajeć

Czym jest spowiedź, jak się ją określa / i jak my ją przeżywamy i określamy/, oraz jak się do niej przygotować (1-wszy warunek dobrej i ważnej spowiedzi – rachunek sumienia). Omówimy wdzięczność jako ważny wstęp do „przemienionej” spowiedzi. 

Prowadzący

Kurs prowadzi: ks. Michał Wilski

Bibliografia

  1. Motyw wiodący : Łk 15, 1-32 – Przypowieść o Miłosiernym Bogu w trzech odsłonach: zagubiona owca, zagubiony drachma i spotkanie marnotrawnego syna/córki z Miłosiernym Ojcem

  2. Dzienniczek św. Siostry Faustyny – dusze grzeszników, błądzących a dusze oziębłe; 

  3. Katechizm Kościoła Katolickiego – ustęp o spowiedzi 

  4. Youcat - Spowiedź

  5. Kodeks Prawa Kanonicznego - Pokuta

  6. Temat 3. Oparty na: Siedem tajemnic – o sakramentach. Rozdział: Tajemnica przebaczenia – sakrament pokuty, ss. 159-186.

  7. Temat 4. Dlaczego św. Augustyn nigdy się nie spowiadał?  Art. o. Dariusza Kowalczyka SJ w Życiu Duchowym i na Mateusz.pl/czytelnia 

  8. abp Fulton J. Sheen: Księga sakramentów. Sakrament pokuty, str. 97-126.

Najbliższe edycje:

Search